(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-47068289-1', 'sprytnamamablog.blogspot.com'); ga('send', 'pageview');

sobota, 14 września 2013

ZE SŁOWNIKA MOJEJ TEŚCIOWEJ...

Nie chcę być złośliwa, bo tu nie chodzi o żaden konflikt na lini synowa -teściowa, nie jest to też akcja wyśmiewcza - poprostu mam zajebiście słowotwórczą teściową ! Do tego stopnia, że połowy słów nie rozumiem, a na dodatek  je sobie potajemnie spisuję i akurat pech chciał że sukcesywnie postanowiłam je na blogu publikować! Dzisiejsze nowości:

plecyki- zarys sytuacji - mama mówi do mnie wieczorną porą- "ale mnie bolą plecyki"- w tłumaczeniu bolą ją plecy

zdurać się- zarys sytuacji- mama przy kawie opisuje sytuację z wczorajszego wieczoru sąsiadce "widziałam wczoraj Mariana jak wracał zdurany.."- w tłumaczeniu Marian jest nałogowym alkoholikiem, wieczorem wracał do domu pijany!

saszfiksy- zarys sytuacji- wróciłam z mężem z kina , mama pyta jaki to był film , mówię że taki trochę straszny bo o przyszłości a mama na to " aha, byliście na saszfiksie" - w tłumaczeniu  na filmie science-fiction.

firlać- zarys sytuacji- ubijam śmietanę trzepaczką a mama podchodzi i mówi lepiej to rozfirlać firlocką- w tłumaczeniu ( nie jestem z okolic Sącza więc podobno miałam prawo nie zrozumieć) roztrzepać smietanę specialną regionalną trzepaczką.

łupić- zarys sytuacji- obieram jabłka na szarlotkę i skrobię ziemniaki na obiad , mama wkracza do kuchni i pyta czy już wszystko ołupiłam - w tłumaczeniu czy obrałam ze skórki bo moja mam łupi ze skórki np. jabłka , a obiera z drzewa, dla przykładu ja obieram ze skórki, z drzewa zrywam!

A żeby było śmieszniej nadmienię tylko że mojej teściowej do wieku 80 lat ,co by wskazywało na wzmożoną zdolność słowotwórczą jeszcze daleko.