(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-47068289-1', 'sprytnamamablog.blogspot.com'); ga('send', 'pageview');

wtorek, 4 lutego 2014

JAK NAZWAĆ SWOJE DZIECKO ŻEBY NIE ZWARIOWAŁO PRAKSEDA Z NAZWISKA NOWAK -KSIĘGA IMION -MAREK SKIERKOWSKI


Ułańska fantazja z dziada pradziada nie daje o sobie zapomnieć, i szkodzi nie nam ale naszym dzieciom! Czasem trzeba umieć powstrzymać wodze fantazji i ograniczyć pole do popisu. O czym mowa??


 O IMIONACH! Nie będę tu wielkich analiz wprowadzać bo każdy ma tam swój tajniacki sposób i zdolności słowotwórcze- podam Wam kilka przykładów : Brajan Golonka, Prakseda Purchawka, Hortensja Zielona, Flora Kowalska, Prokop Mocny , Justyn Kiełbaśnik, Ambroży Boży, Zawisza Czarny, Bożydar Kozibrodek, Gaja Popsik.NO i jak ważenia? Nie szczypie w uszy? Dla mnie masakra! A są rodzice którzy nie mają litości! Brajan Golonka nie mógłby być raczej dyrektorem banku , bo już jak słyszę takie imię i nazwisko to widzę małego pulchnego Brajanka prze "j" i pętko kiełbasy, Prakseda Purchawka pewnie ma włosy na grzyba ścięte i nosi śmieszne spódnice w kropki, Ambroży Boży na pewno powołany do życia zakonnego, Hortensja Zielona - jak nic będzie dziewczyna w życiu stawiała na zielone.Jest problem i nie wiem z czego to wynika- z braku gustu , z chęci bycia oryginalnym, z zachłyśniecia się iminami innych kultur,i to i tak nie ma to znaczenia bo podstawową zasadą jest to, aby imię pasowało do nazwiska.

1)Nie róbcie dzieciom z życia piekła, Nicola czy Nikola , Brajan czy Brian, Dżastin czy Justin z obcojęzycznym jest problem w pisowni i co, dziecko ma przez całe życie wszędzie mówić jestem Brajan przez "j" ??

2)Hortensja Zielona biedna małą -  nie łączymy nazwiska które jest tematyczne z imieniem tematycznym np. Hotensja Zielona a inaczej brzmi Anna Zielona , Róża Błotna a Joanna Błotna, Pomponia Włóczka a Kazimiera Włóczka!

3) Nie naśladujemy ludzi sławnych - Albrecht Durer, Jan Paweł, Adolf Hitler, Adam Mickiewicz, Wojciech Kossak - to nie jest śmieszne i jeszcze pół biedy kiedy naszym imiennikiem jest osoba pozytywna ale jeśli takie zlepek słowny źle się kojarzy to w imię czego narazić dziecko na nieprzyjemności?

4) Aleksander Aleksandrowski, Kajetan Kajetanowicz, Wojciech Wojciechowski, Stanisława Stanisławowska- Imię nie powinno być pochodną nazwiska , nie brzmi to źle we wszystkich przypadkach ,ale też nie wskazuje na wyżyny naszych możliwości!

5)Aleksander Dobrorawski A lepiej Jan Dobrodawski, Justyniam Dobrzechowski lepiej Adam Dobrzechowski, Igor Wit tu można się pokusić o dłuższe imię Krzysztof Wit, Jan Pan lepiej Maurycy Pan itd. Fajnie brzmi i jest bardziej praktycznym rozwiązaniem układ długie nazwisko - krótkie imię , krótkie nazwisko dłuższe imię  i pamiętajcie, te dzieci z czasem będą wypełniały rubryczki gdzie jak im przyjdzie wpisać na dzień dobry 30 znaków oznaczających ich imię i nazwisko to już się słabo mi robi na myśl co one będą czuły.

6)Nowak ,Wyka, - dobry przykład nazwiska neutralnego - do takiego nazwiska wybierać możesz trochę wymyślniejsze imiona, gdy nazwisko jest wymyślne np Brzęczyszczykiewicz to odpuścimy sobie Pulcherię , Amandę , Kryspina czy Kordule.

7)No i jeśli ktoś ma nazwisko kończące się na -ski to uszanujcie Waszych przodków bo nazwiska te są typowo Polskiego pochodzenia i z dużą nutka prawdopodobieństwa szlacheckiego więc dobierzcie imię podkreślające powagę sytuacji- Nie Hortensja Majewska ale Joanna Majewska, Nie Prokop Lewandowski a Krzysztof Lewandowski, Nie Cecylian Zawitkowski ale Włodzimierz Zawitkowski i tu jest wyjątek od reguły przy nazwiskach na -ski imię może być długie bo brzmi wtedy zgoła szlachecko wręcz aż się prosi aby drugie imię jeszcze dać , ale uprzedzam - tego nie robimy!

No i w takich trudnych chwilach zawsze możemy liczyć na pomoc - "Księga imion" - nie szukajcie w internecie i w kalendarzu świeżo zerwanym ze ściany. Weźcie zakupcie taka książkę po kolei wypiszcie imiona które Wam się podobają , wybierzcie z nich 3 lub 4 które szczególnie się Wam podobają , napiszcie na dużych kartkach te imiona  koniecznie z Nazwiskiem - przyklejcie sobie na lodówkę i codziennie czytajcie sobie je , analizując jak brzmią , jak się pisze, i wybierzcie to najbardziej godne Waszego największego skarbu.Niech się ludzie śmieją z poczucia humoru Waszego dziecka a nie z Waszej nieudolności w typowaniu jego imiona. Nic tylko życzyć rozsądku i umiaru :-)